Oprava / výměna ovládacího řetízku horizontální žaluzie.

Oprava / výměna ovládacího řetízku horizontální žaluzie.

Přetržený řetízek a jeho následné vytažení z horního profilu/převodu žaluzie je jednou z častých závad žaluzie. Pokud je řetízek pouze rozpojen z důvodu poškozené spojky, lze tento řetízek znovu navléci do převodu žaluzie a spojit novou spojkou. Je-li řetízek přetržen na jiném místě, než ve kterém byl spojen spojkou, je většinou nutné řetízek vyměnit. Zkrácením nebo další spojkou by se omezil rozsah stahování / vytahování. Oprava řetízku horizontální žaluzie představuje demontáž žaluzie, vysunutí převodu žaluzie, provlečení řetízku převodem, zasunutí převodu zpět do profilu a opětovné připevnění žaluzie.

Polohu spojky na řetízku vůči hornímu profilu žaluzie nastavte dle ostatních funkčních žaluzií. Standardem je poloha spojky 10 až 15 cm před horním profilem při spuštěné žaluzií (lamely stažené do spodní polohy). 

 

 

Výměna/navlečení řetízku - podrobný postup:

 

-    Sejmeme boční krytky horního profilu (jsou většinou nacvaknuty nebo nasunuty na profil).

 

-    Zvedneme rukou lamely ze spodní polohy nahoru k profilu a přidržíme je, aby se nespustily.

-    Vyšroubujeme vruty upevňující žaluzii a žaluzii položíme např. na parapet (proti rozjetí lamel při manipulaci s žaluzií je vhodné např. provázkem stáhnout lamely k profilu).

 

-    Vysuneme plastovou koncovku s převodovkou pro řetízek z plechového profilu (dle konstrukce koncovky je někdy vhodné vytáhnout silonovou strunu, pokud brání vysunutí nebo hrozí její uskřípnutí).

 

-    Do převodovky navlékneme nový řetízek (konec řetízku vycházející z převodovky na vnější straně musí vyčnívat cca 15 cm z převodovky)* a zasuneme převodovku zpět do profilu.

 

 

-    Spojkou spojíme konce řetízku.

-    Žaluzii připevníme vruty zpět, v případě potřeby napneme struny, a vyzkoušíme funkčnost.

-    Na místo vrátíme koncovky profilu.

 

  

Horizontální žaluzie vyrábí několik výrobců, každý má několik modelů.

U žaluzií ovládaných řetízkem je hlavní rozdíl v převodovce (používají se různé názvy tohoto dílu - vedení řetízku, plastový držák s bludištěm, deska profilu, ...).

Princip je ale u všech stejný (přenos pohybu řetízku na ovládací hřídel žaluzie) a také výměna řetízku ke podobná.

 

 

 

 

*  konec řetízku vycházející z převodovky na vnější straně musí vyčnívat cca 15 cm z převodovky; platí jen pokud jsou lamely spuštěny dole a nahoru k profilu je zvedáme při opravě rukou,

   toto pravidlo platí ve většině případů, mohou se ale vyskytnout výjimky, proto se podívejte na Vaše jiné funkční žaluzie, v jaké poloze je spojka řetízku při spuštěné žaluzii

 

Oprava žaluzií, návody pro opravy žaluzie, návod oprava žaluzie, výměna řetízku žaluzie, výměna struny žaluzie, navod zaluzie

Oprava žaluzie, návod pro opravy žaluzií, návod oprava žaluzie řetízek, výměna řetízku žaluzie, výměna struny žaluzie, navod oprava řetízku zaluzie